Jdi na obsah Jdi na menu

Exkurze do firmy Stilmat

Ve světě inline hokeje už máme nějaký ten pátek za sebou, to je pravda. Proháníme se po inline hokejové ploše, postrkujeme plastový puk na kluzácích, ale víme jak se plocha a puk vyrábí?! Tuhle otázku si jistě klade nejeden zvídavý inline hokejový nadšenec. My jsme měli to štěstí a podařilo se nám roušku tohoto tajemství poodhalit. Tak jak je tomu už v první Olomoucké inliene hokejové lize zvykem za vším hledej Patrika Škanderu. Pro upevnění morálky a soudržnosti organizačního týmu naší ligy dojednal exkurzi do firmy STILMAT.img_4536.jpg Tato malá rodinná firma ze Žamberka je celosvětově známým výrobcem sportovních povrchů a inline hokejových puků. Po příjezdu se nás ujala osoba nejpovolanější pan Tomáš Ulrich, majitel firmy, inline hokejový nadšenec, veteránsky reprezentant v inline hokeji a to vše v jedné osobě. Po vřelém přijetí nám pan Ulrich ukázal firmu a trpělivě odpovídal na naše zvídavé dotazy. Jako první nás zaujaly ne velké prostory firmy. Kdo by čekal velké výrobní haly, byl by zklamán. Firma sídlí v útulných dílenských prostorách, z kterých dýchá přímo domácká atmosféra. Dílně dominovaly dva velké vstřikovací lisy, které monotóně odfukovaly jako parní stroje. Na prvním a největším nám přiblížili proces výroby inline hokejových dlaždic. V době naší exkurze probíhala výroba nejméně tradiční inline hokejové plochy v bíle barvě. Pan Ulrich nám vysvětlil, že zakázka je pro zákazníka z Ruska, který používá tyto dlaždice pro suchou přípravu hráčů ledního hokeje. Dlaždice byly velice efektní a vypadaly jako ledová plocha, ale o její praktičnosti se dá na větší ploše s úspěchem  pochybovat. Modrá je prostě dobrá! Celý proces výroby je plně automatizován. Ve vrchní části stroje je směšovací trychtýř, do kterého je nasávána sypká směs v podobě granulátu obsahujíci tři složky. Dvě složky jsou plast různých fyzikálních vlastností a tou třetí je barva.

kolaz-stilmat-kopie.jpg           

Všechny tyto ingredience se v trychtýři promísí pod  dozorem velmi  přesné senzoriky a pak jsou vtlačovány do předehřátého válce se šnekovým podavačem. Šnek tuto tepelně zpracovanou hmotu ještě kvalitně promísí a dopraví ji ke vstřikovacím tryskám formy dlaždice. Hmota je pak vstřikována do formy pod velmi vysokým tlakem. Samotná forma má dvě části, jednu ohřívanou a druhou chlazenou. To zaručí efektivní rozlití plastu po celé vstřikovací formě a samozřejmě usnadní rychlé chladnutí výrobku. Po automatickém oddělení obou částí formy je dlaždice tlakem vzduchu poposunuta a uvolněna z formy. Pomocí robotické ruky s přísavkami se pak  přesouvá hotová dlaždice na dopravníkový pás, který dopraví hotový výrobek k obsluze. Ta provede vizuální kontrolu a zkompletuje pás plochy a připraví k expedici na paletách.

kolaz-stilmat-2-kopie.jpgTuto poslední část výrobního procesu jme si mohli vyzkoušet na vlastní kůží. Kolega Roman Valášek měl dokonce zájem i o odpolední směnu. Než ve firmě vyrobí plochu o velikosti klasického rozměru hokejového hřiště, trvá to cca. dvanáct až patnáct dní. V dnešní době firma nabízí zákazníkům také výrobu nové plochy z recyklovaného materiálu ze starší plochy. Této nabídky už využili například inline hokejisté z Uherského Brodu. Výrobní proces inline hokejového puku jsme bohužel neměli možnost zhlédnout na vlastní oči, ale byli jsme ujištěni, že proces výroby inline hokejového kotouče je velmi podobný, jako výše popsaná výroba plastových dlaždic, jen se mění vstřikovací forma a system chlazení. Puky se vyrábí ve třech variantách. Černé, červené, oranžové a pro nás do teď neznámé variantě bílé. Sportovní povrchy můžou mít libovolné barvy. Stilmat vyrábí povrch na vnitřní a venkovní užití, na kterých se dají hrát libovolné sporty.kolaz-stilmat3-kopie.jpg Především inline hokej, hokejbal, florbal, pozemní hokej. O kvalitě výrobků firmy nemůže být pochyb, vždyť je firma ze Žamberka vyváží opravdu do celého světa. Tak jak bývá zvykem, že lidé co v životě něco dokázali se neradi chlubí i z pana Ulricha jsme museli úspěchy firmy páčit nebo si dohledat. Firma Stimat je oficiálním dodavatelem plochy a puků pro mistrovství světa federace FIRS. Na jejich ploše se hrají nejvyšší soutěže ve Francici, Španělsku, Švýcarsku, Jižní Americe a samozřejmě i u nás v České republice. 

Na závěr bych chtěl poděkovat panu Ulrichovi a jeho zaměstnanců za pěkné přijetí a chtěl bych jim popřát za nás za všechny hodně úspěchů v práci i osobním životě.  

fotoreport zde...   

webové stránky firmy STILMAT zde...       

                                                                                                        Petr Zatloukal